Latest Publications

Oyun Konsolları Envanterimiz…

Bilgisayar Müzesi projesinin önemli bir bölümünü Oyun Konsolları oluşturuyor. Bir ziyaretçimiz, oyun konsolları koleksiyonumuzu eksik bulmuş olacak ki, diğer koleksiyonlarla iş birliği yapmamızı önerdi… Bunun üzerine sitedeki listeyi kontrol ederek, elimizdeki oyun konsollarının çok küçük bir kısmını yansıttığını fark ettim… Yeni liste (elimden geldiğince) aşağıdadır… (daha&helliip;)

Apricot Portable FP

apricot_portable
1984 yılında satışa sunulan, 80-sütun / 25-satır LCD ekran ve ses tanıma özelliklerini ilk olarak sunan Apricot Portable FP Bilgisayar Müzesi koleksiyonumuza katıldı. Bilgisayarın kablosuz klavyesi (IR) ve opsiyonel kablosuz mouse gibi özellikleri dönemin diğer bilgisayarlarından ayrılmasını sağlıyor. Bilgisayarın en belirgin özelliği ise diğer bilgisayarlardan çok daha farklı ve modern bir tasarıma sahip olması… Bu güzel bilgisayarın koleksiyonumuza katılmasında emeği geçen sayın Roe de Vries’e çok teşekkür ederiz.. (Thanks Roe de Vries from Netherland – Ik dank u zeer voor het meedoen met de Roe de Vries (Netherland) computer museum.)

IBM Portable 5155 (Taşınabilir Bilgisayar)

(Thanks Martin W. de Vries from Netherland – Ik dank u zeer voor het meedoen met de Martin W. de Vries (Netherland) computer museum.)

IBM 5150 modelinin başarısından sonra, Compaq firması Compaq Portable adlı taşınabilir bilgisayarı piyasaya sürmüş ve büyük başarı sağlamıştı. IBM’in buna cevabı çok gecikmedi ve 1984 yılında Compaq Portable’a (bu cihazda koleksiyonumuzda bulunmaktadır) rakip olarak IBM Portable 5155 modelini satışa sundu. 5 inch ekranı ve 256KB RAM’a sahip olan cihaz, Compaq Portable gibi bavulu andıran bir yapıya sahip… Her ne kadar taşınabilir olarak adlandırılsa da 14 kg’lık ağarlığıyla, herkesin taşıyabileceği bir cihaz olmadığını unutmadan ekleyelim….

 

Sharp PC-5000 ilk dizüstü bilgisayarlardan


(Thanks Richard Schoute from Netherland – Ik dank u zeer voor het meedoen met de Richard Schoute (Netherland) computer museum.)

Sharp PC-5000, hem dünyanın claimshell tasarıma sahip ilk bilgisayarlarından biri (ikinci dizüstü bilgisayar), hem Sharp’ın ilk dizüstü bilgisayarı, hem de Bubble Memory adı verilen Intel tarafından geliştirilmiş olan veri depolama sistemini kullanması nedeniyle bilgisayarmuzesi koleksiyonumuzda yer almaya hak kazandı… 8088 işlemciye ve 80 sütun ve 8 satırlık LCD ekranının yanı sıra, Intel’in geliştirdiği taşınabilir hafıza kartuşu (kartı) olarak adlandırılan Bubble Memory’i kullanıyordu. Dönemin diğer taşınabilir bilgisayarları Compaq Portable ve IBM Portable’dan çok daha taşınabilir olan Sharp PC-5000, hakkındaki ayrıntılarıda bilgisayarmuzesi.com’da bulabileceksiniz…

 Sharp PC-5000

 

Apple Quick Take 100 Fotoğraf Makinası

Koleksiyonumuzda fotoğraf makinalarına çok yer vermiyoruz. Ancak bilgisayarlarla veri alış verişinde yeni bir dönemin kapılarını açan dijital fotoğraf makinaları söz konusu olunca, hele ki, Apple’ın 1994’de satışa sunduğu QuickTake 100 gibi, ilk dijital fotoğraf makinalarından biri söz konusu olunca, görmezden gelmemiz mümkün değildi. 640*480 çözünürlükte 8 tane, 320*240 çözünürlükte 32 tane fotoğraf çekmeyi sağlayan Apple QuickTake, fotoğrafları, seri kablo yoluyla bilgisayara ulaştırıyor ve bunun dışında çekilmiş fotoğrafları görüntülemenize imkan vermiyordu. Ne çektiğinizi bilemediğiniz gibi, herhangi bir fotoğrafı silme imkanınızda yoktu. Günümüz için oldukça garip olsa da, digital fotoğraf dünyasının kapılarını 1994’de açan Apple Quicktake 100 artık bilgisayar müzesi koleksiyonumuzda…

http://en.wikipedia.org/wiki/Apple_QuickTake

Commodore MAX Machine Koleksiyonumuzda

Commodore’un nadir bilgisayarlarından biri olan Max Machine bilgisayar müzesi koleksiyonuna eklendi. Bu nadir ve önemli bilgisayarı bilgisayar müzesi koleksiyonumuza hediye eden Arda Karaduman’a çok teşekkür ederiz.

Commodore’un Japonya pazarı için hazırlamış olduğu bilgisayar, ZX Spectrum gibi Membrane klavye yapısına sahip olmasıyla ilk bakışta diğer bir çok commodore bilgisayarından ayrılıyor (commodore C116’da membrane klavyeye sahiptir) . İç yapı olarak,  Commodore 64’ün güzel özelliklerinin bir kısmını almış ve SID ses çipine sahip olmasına rağmen,  2K’lık RAM’ı ile bir hayal kırıklığına sebep olmaktadır. Japonya’da dahi yeterince satılamayan bilgisayar, günümüzün nadir bilgisayarları arasında sayılmaktadır.

 

 

Bilgisayar Müzesinin, gümrük ve para transfer sorunları…

Günlüğü takip eden, sevgili dostlarımız bir süredir çok gelişme ve değişme olmadığını fark edeceklerdir. Hazır bayram tatilindeyiz (kurban bayramı), neden yeni ürünleri alamıyoruz? Hangi sorunlar yaşanıyor, kısaca yazayım…

(daha&helliip;)

Bilgisayarmuzesi.com Teknoseyir programında…

BilgisayarMuzesi projemizde yer alan nadir bilgisayarlardan bir bölümü, Teknoseyir programının, Commodore 64’ün 30.yılını anmak amacıyla hazırlanan programa konuk oldu. Ülkemizde bulunması oldukça zor olan Commodore SX64, Commodore C64GS (Game System) ve Commodore MAX Machine’in yer aldığı programı aşağıdaki linkten takip edebilirsiniz. Programı hazırlayan dostumuz Levent Pekcan’a gösterdiği ilgiden ve güzel programdan dolayı teşekkür ederiz..

TeknoSeyir – Tozlu Raflar

Exidy Sorcerer

Exidy Sorcerer, ülkemizde pek bilinmese de, ilk kartuş (Rom Pack) kullanan bilgisayar olması nedeniyle, koleksiyonumuzda bulunması gereken bir bilgisayardı. 1978 yılında satışa sunulan Sorcerer, kendisinden önce bilgisayar dünyasında başarılı olmış Commodore PET ve TRS-80’in en iyi yönlerinin bir kombinasyonu olarak dikkat çekti. Program yüklemek için, diğer bilgisayarlardan farklı olarak, sunduğı kartuş (Rom Pack) daha sonra bir çok bilgisayar içinde ilham verici olacaktı. ABD’de satışının düşmesinin ardından Avrupa kıtasında Hollanda’da CompuData tarafından lisanslanıp satışı yapıldı. ABD dışında, Avustralya ve CompuData sayesinde Hollanda’da popüler oldu… Exidy Sorcerer’da bilgisayar tarihine tanıklık eden bir bilgisayar olarak artık koleksiyonumuzun üyesi… (daha&helliip;)

Apple eMate 300

Apple’ın çok dikkat çekmeyen yinede Apple ve bilgisayar dünyası için anlamlı bir çok ürün denemesi olmuştur. eMate 300 bunlardan bir tanesi. Apple’ın el bilgisayarları için geliştirdiği Newton işletim sistemini kullanan bu küçük ve sevimli cihaz, dokunmatik ekranı, stylus kalemi, başarılı klavyesi, uzun batarya ömrü ve genişleme yeteneğiyle dikkat çekiyordu. Özellikle eğitim alanı hedeflenmiş ve fiyat olabildiğince düşük tutulmasına rağmen, Steve Jobs’un Apple’a geri dönüp yeniden yapılanma çalışmalarının kurbanlarından biri olmuştur. Çok uzun sürmeyen hayatından geriye, Apple’ın ARM işlemcisi kullanan ilk dizüstü bilgisayarı, ilk şeffaf kasa uygulaması ve Newton işletim sistemi kullanan son cihaz olarak akıllarda yer etmeyi başardı. eMate 300 artık koleksiyonumuzun bir üyesi…

(Thanks Marcos Gomez from Netherland – Ik dank u zeer voor het meedoen met de Marcos Gomez (Netherland) computer museum.)

http://en.wikipedia.org/wiki/EMate_300

(daha&helliip;)

Atari Stacy Taşınabilir Bilgisayar Koleksiyona Eklendi.

Stacy, Atari’nin yıllarca hayalini kurduğu taşınabilir bilgisayar projesinin meyvası olarak 1989 yılında satışa sunuldu. Atari’nin başarılı Atari ST serisi yeteneklerini monochrome ekran ve sabit disk ünitesiyle sunan cihaz dönemin en dikkat çekici bilgisayarlarından biri olarak tarihte yerini almıştır. Yaklaşık 7.5kg ağırlık ve uzun süre bağımsız çalışmasını sağlayacak pil ünitesinden mahrum olan bu cihaz, Apple’ın Macintosh Portable bilgisayarıyla ciddi bir rekabete girmiştir. Macintosh portable’ın, Stacy’den 3 kat daha pahalı olması nedeniyle, Stacy’de Mac emulasyonu yapmanın oldukça popüler olduğunuda unutmadan ekleyelim…
Böylece Atari ailesininde önemli cihazları neredeyse tamamlanmış olduk.(Stacy’den sonra çıkan ve çok nadir bir ürün olan ST Book’u koleksiyona kattık, ama henüz ülkemize ulaşmadı…Atari 800 ve TT030 ile Atari ailesi ürünlerini tamamlamış olacağız…)

(Thanks Marcos Gomez from Netherland – Ik dank u zeer voor het meedoen met de Marcos Gomez (Netherland) computer museum.)

Hewlett Packard HP85 Bilgisayar Koleksiyona katıldı

Hewlett Packard’ın bilgisayar dünyasına adımını attığı HP85 koleksiyonumuza katıldı. Hewlett Packard’ın hesap makinası dünyasındaki başarı ve doğru sonuç odaklı politikasını bilgisayar dünyasına taşımayı amaçlayan bilgisayar özel işlemcisiyle diğer bilgisayarlardan ayrılmaktadır. Dahili ekranı, termal yazıcısı ve teyp ünitesiyle kompak bir çözüm sunan bilgisayar özellikle doğru hesaplama gerektiren, mühendislik uygulamalarında çokça kullanılmıştır.

(Thanks S. Rossini from Netherland – Ik dank u zeer voor het meedoen met de S. Rossini (Netherland) computer museum.)

http://en.wikipedia.org/wiki/HP_series_80

(daha&helliip;)

Sega Genesis 3

Ürün sega tarafından çıkarılmış en son model genesis tir. Boyutları fazlasıyla ufaltılmış olan bu model çok nadir bir konsoldur. Grafik çipi olarak SONY CXA kullanan bu model, en iyi görüntüyü verebilen modeldir. Dilerseniz S – Video modifikasyonu bile yapabilirsiniz. Ancak dahili RGB amp. sahip olduğundan harika RGB görüntü elde edersiniz!
2 model board da çıkan bu model konsolun bir modeli rgb ve stereo ses desteklerken diğeri desteklememktedir. Bendeki RGB ve stereo ses desteklidir! Bu da konsolu iyice değerli yapmaktadır. Ses olarak SFX çipini ayrı olarak barındırır, LM324 amp vardır, harika bir ses alırsınız! Mega drive 1 den bile iyidir.

Bunlar konsolu kendisinden takas yoluyla aldığımız, Mert Oruç’un açıklamalarıydı…Kendisine teşekkür ederiz.

Spectravideo SVI-738 X’Press

80’li yıllarda en çok sahip olmak istediğim bilgisayarlardan biri olan SVI-738 X’Press sonunda koleksiyona katıldı. Commodore64, Spectrum, Atari ve Amstrad gibi bilgisayarların çok popüler olduğu 80’lerde, SVI-738 X’press dahili 3.5 inch disket sürücüsüyle meydan okuyor, bizler teyplerden program (oyun) yüklemeye çalışırken, çok gelişmiş ve ileri görünüyordu… Aşağıdaki türden reklam kampanyalarıyla tanıtılan ürün, ne yazık ki pek başarılı olamamış ve bu güne kadar elimize ulaşmadığına göre, ülkemizde de pek satış şansı bulamamış. MSX1 standartında olmasına rağmen, MSX2 uyumlu hale getirilmesi kolay olan ve hatta MSX 1.5 olarak adlandırılan bilgisayar, dönemin en dikkat çekici tasarımlarından birine sahip. Çantasıyla birlikte satışa sunulan bilgisayar için Portable (taşınabilir) yakıştırmasıda yapılmaktadır… Bilgisayarın koleksiyona katılmasında çok büyük etkisi olan M.Yağmur POLAT’a (Commander 64) çok teşekkür ederiz.. SVI 738 X’press reklamı ve diğer fotoğrafları için linki takip ediniz. (daha&helliip;)

hey hey 16k

80’lerde bilgisayar sahibi olan ya da olmak isteyen herkes sanırım, dünyanın her yerinde aynı yalanları söylemiş… Derslerimize yardımcı olur, ufak tefek hesaplarıda tutarız…. Güzel bir video izlemek ve o günlere dönmek için bu başlığın devamını takip edin…

(daha&helliip;)

Comx-35 Bilgisayar Muzesinde


Comx-35, daha önce ikinci el sitelerinde görüp, bilgisayar dünyası açısından çok önemli olmadığını düşündüğüm bilgisayarlar kategorisine giriyordu. Koleksiyonda özellikle bilgisayar dünyasının önemli cihazlarına yer vermeye çalıştığımdan, comx-35 benim için pek birşey ifade etmiyordu…taa ki, koleksiyon yapan bir dostumuz olan Cevdet Nacar bey beni uyarana kadar…Hong-Kong yapımı Comx-35 çok önemli olmasa da, içerdiği CPU olan RCA 1802, önemli uzay projelerinde görev almış birçok uydu da kullanılmış, çok özel bir microişlemci. COSMAC (Complementary Symmetry Monolithic Array Computer) olarak bilinen işlemciyi kullanan bilgisayarlar, bir grup bilişimci tarafından çok özel kabul ediliyor ve günümüzde hala büyük bir tutkuyla takip ediliyor. Yakında koleksiyonumuza COSMAC kullanan 70’li yıllarda bilgisayar olarak adlandırılan board bilgisayarlardan birini eklemeye çalışacağız (SuperELF). Comx-35’i yenileme planlarımızda mevcut… Bizi izlemeye devam edin…
http://en.wikipedia.org/wiki/RCA_1802

ITT 2020 – Apple’ın Lisansıyla Üretilmiş İlk Avrupa Üretimi bilgisayar*

Acorn Atom Boxed

Apple II’nin başarısı sadece ABD’de değil, Avrupa kıtasında da dikkatleri çekince, bu bilgisayarları Avrupa’da üretmek ve satmak üzere bir takım girişimler hayat buldu. Bunlardan bir taneside dönemin önemli elektronik, ev eşyası üreticisi ITT firmasıydı. Apple II’nin onlarca lisanssız kopyası olmasına rağmen, ITT Apple lisansıyla ve üzerinde Apple logosuda olan ITT 2020 serisini üretti. Günümüzde oldukça zor rastlayabileceğiniz bu bilgisayarı koleksiyonumuza katmamızda büyük yardımları dokunan sayın Dick Fabel’e çok teşekkür ederim.
Ik dank u zeer voor het meedoen met de Dick Fabel (Netherland) computer museum.

 

(daha&helliip;)

Acorn Atom

Acorn Atom Boxed
Bilgisayar Müzesi projesinde olmazsa olmaz bilgisayarlardan bir tanesi Acorn’un 1980 yılında ürettiği ilk mikrobilgisayar olan Acorn Atom modeliydi. 2KB RAM, 8KB ROM ile satışa sunulan Acorn Atom 2 yıllık bir satış sürecinden sonra yerini Acorn’un en popüler bilgisayar Acorn BBC’ye bırakmıştır…  Acorn Ailesinin bilgisayar müzesi için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Günümüzdeki birçok işlemci ve teknolojinin doğduğu bir firmadır (ARM işlemciler dahil) Müzemiz hayata geçtiğinde, Insallah bu güzel tarihi gözler önüne serecek, 1980’lerden günümüze ağlar öreceğiz… (Not: Acorn ailesinin 3 temel bilgisayarıda böylece koleksiyonumuzda yerini aldı…)

Daha fazla fotoğraf için tıklayınız… (daha&helliip;)

Commodore 116

Commodore C116

Commodore C116

Uzun süredir yeni bir cihazı koleksiyona katamamanın sıkıntısını yaşıyordum. ta ki dün bir ikinci el sitesinde Commodore 116’ya rastlayana kadar…

Commodore 116, tasarımınında çağrıştırdığı gibi commodore’un Sinclair serisi bilgisayarlara cevap olarak geliştirdiği ve fiyat olarak en ucuz commodore bilgisayarıdır. commodore Plus/4 ve Commodore C16 ile benzer özelliklere sahip olan 116, Almanya ve bir takım doğu Avrupa ülkelerinde satılmıştır. Commodore C16 gibi 32KB ROM ve 16KB RAM’a sahip olan cihaz, serinin diğer cihazları gibi başarısızlık olarak Commodore firmasının tarihine yazılmıştır. Cihazı aldığım, Feyzi İşleyen beye, ilgisi için çok teşekkür ederim…

(daha&helliip;)

IBM PS/2 L40 SX Dizüstü

IBM’in 3. nesil bilgisayar serisi PS/2’ler çok ilgi çekmiş olsa da, dizüstü olarak satışa sunulduğu dikkatlerden kaçmıştır. 1991 Mart ayında satışa sunulan IBM PS/2 L40 SX dizüstü bilgisayarları 80386 işlemcisiyle, masaüstü özelliklerini dizüstünde sunmayı hedeflemiş ve yıllarca başarıyla kullanılmıştır. IBM’in bu modeli  dizüstülerin evrimini gözlere sermek üzere bilgisayarmuzemize eklenmiştir.