Hewlett Packard HP85 Bilgisayar Koleksiyona katıldı

Hewlett Packard’ın bilgisayar dünyasına adımını attığı HP85 koleksiyonumuza katıldı. Hewlett Packard’ın hesap makinası dünyasındaki başarı ve doğru sonuç odaklı politikasını bilgisayar dünyasına taşımayı amaçlayan bilgisayar özel işlemcisiyle diğer bilgisayarlardan ayrılmaktadır. Dahili ekranı, termal yazıcısı ve teyp ünitesiyle kompak bir çözüm sunan bilgisayar özellikle doğru hesaplama gerektiren, mühendislik uygulamalarında çokça kullanılmıştır.

(Thanks S. Rossini from Netherland – Ik dank u zeer voor het meedoen met de S. Rossini (Netherland) computer museum.)

http://en.wikipedia.org/wiki/HP_series_80

Günümüze ulaşan HP85 bilgisayarlarında en çok karşılaşılan sorunlardan biri Teyp ünitesi arızasıdır. Bu konuda aşağıdaki video yardımcı olabilir.

Not: Koleksiyona katılan bilgisayarımız, yurtdışından gelirken zarar görmüştür. Pek ihtimal vermesemde, elinde arızalıda olsa HP85 olan ziyaretçilerimiz bize ulaşırlarsa çok memnun oluruz.

You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

3 Comments »

 
 • Burak Kaynar dedi ki:

  Selam
  Aradığınız bir bilgisayarı bulmuş olmanıza sevindim. Ancak HP85 için “Hewlett Packard’ın bilgisayar dünyasına adımını attığı” derken kucuk bir yanlışınız var sanırım. Her ne kadar HP nin ilk “computer” olarak adlandırdığı cihazı bu olsada buna cok benzer cihazları hp 1960 lı yılından beri üretmektedir ( HP85 çıkış yılı 1979) fakat ticari kaygılardan dolayı bilgisayar adını vermek yerine “scientific calculator” olarak adlandırmaktadır. Ve hatta hp9100a (1968) modelini “wired” dergisi dünyanın ilk masa üstü bilgisayarı olarak adlandırmaktadır. Tabi HP85 de cok güzel bir bilgisayar…
  Eğer HP85 iniz hala hasarlı ise hangi parçalara ihtiyacınız var bana yazarsanız belki bazı parçaları bulmanızda yardımcı olabilirim.
  kolleksiyonunuzda çok güzel umarım aradığınız diyer parçalarıda bulabilirsiniz…

 • Gökhan Sönmez dedi ki:

  İlginiz için çok teşekkürler…

  HP 9100a modelini bilmiyordum ve sayenizde öğrenmiş oldum… Teşekkürler…

  HP’nin ilk bilgisayarı olarak HP9825 modeli aslında adlandırılır. Önceleri bu modeli yine sizin belirttiğiniz gibi, ticari kaygılarla bilgisayar olarak duyurmamışlar, ama daha sonrasında bilgisayarların giderek yaygunlaşmasıyla, bilgisayar olarak adlandırmaktan çekinmemişler. Sadece HP açısından değil, bilgisayar dünyası açısından da önemli bir cihaz… http://www.hp9825.com/

  HP9825’e bundan 5 yıl önce yurtdışında bir forumda rastlamış, çok bilgim olmaması nedeniyle kaçırmıştım. Şimdi çok belli etmesemde edinmek istediğim bir bilgisayar. Görünen o ki 9100a’da rastlarsak es geçmemiz gereken bir cihaz…

  HP85’in kasasında ekrana yakın bir yerde kırık var. Zannedersem ekranı sorunlu, makina açmasına rağmen, ekrandan görüntü alamadım. Ama detaylı olarak inceleyecek zamanımda olmadı. Elektronik konusunda deneyimli bir arkadaşım (Tolga Abacı) bir gün göz atar diye bekliyor. Aklımdakı koleksiyonu tamamlayamadığım için, elimdekileri düzenleme imkanımda olmadı…(sitede yer alandan daha çok cihaz var…Hepsini buraya yazamadım). Yinede eğer HP85 parçasına rastlar (kasa, ekran) ya da diğer eski cihazlar haberdar ederseniz memnun olurum… Bu arada sizin bu cihazlarla ilginiz bilginiz nereden geliyor? Bilgi ve deneyiminizden bilgisayarmuzesi.com sitesini yaptığımızda faydalanmak isteriz..

  tekrar ilgi ve görüşleriniz için çok teşekkürler..

 • Burak Kaynar dedi ki:

  Tekrar Merhabalar
  Bende bir sene önce elime bir 9100b geçene dek bilmiyordum. Ancak o zaman araştırmaya başladığımda öğrendim. Aslında bundan 6-7 yıl kadar önce HP85 lerle bir dersim kapsamında aktif çalışmaya başlamama rağmen 9100 modelini buluncaya dek pek antika bilgisayarlarla koleksiyon amacıyla ilgilenmiyordum. Dolayısıyla antika bilgisayarların tarihini yeni yeni öğreniyorum ve şimdilik sadece 5 parçadan oluşan küçücük bir koleksiyonum var hatta bilgisayarlar dışında başka küçüklü büyüklü antika elektronik ve teknolojik cihazlarla birlikte koleksiyonum ancak 10 parçaya çıkabiliyor şimdilik dolayısıyla şuan için daha araştırma öğrenme aşamasında olduğumu söyleyebiliriz.
  Ama HP 85 modeliyle ilgili tecrübem oldukça fazla daha öncede belirttiğim gibi bir dersim kapsamında kullanmıştım ve hatta daha sonraları güncel bilgisayarlara göre bazı üstünlükleri dolayısıyla çalışmakta olduğum laboratuvarda da bazı deneylerde kontrol bilgisayarı olarak ta kullandım. Bölümümüzde birkaç tane çalışır durumda hp 85 var ama çalışır durumda olmayan ve yedek parça olarak kullanabileceğimiz var mı bir araştırmam gerekli ama bulabilirsem size haber veririm.
  Elimdeki bilgisayarların listesini aşağıda gönderiyorum. İlginizi çeken varsa resimlerini gönderebilirim.
  Tekrar koleksiyonunuzda başarılar. Yardımcı olabileceğim bişey olursa elimden geleni yapmaya çalışırım İyi günler

  HP 9100b (hp9125 plotterıyla birlikte)
  HP85b
  Multitech Microprocessor MPF-II ( Daha sonra Acer adını aldı!!! ) Amstrad PC1512 Zenith (tam olarak modelini henüz bulamadım ancak 1980 li yıllardan bir model)

 

Bir cevap yazın

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>