Apple eMate 300

Apple’ın çok dikkat çekmeyen yinede Apple ve bilgisayar dünyası için anlamlı bir çok ürün denemesi olmuştur. eMate 300 bunlardan bir tanesi. Apple’ın el bilgisayarları için geliştirdiği Newton işletim sistemini kullanan bu küçük ve sevimli cihaz, dokunmatik ekranı, stylus kalemi, başarılı klavyesi, uzun batarya ömrü ve genişleme yeteneğiyle dikkat çekiyordu. Özellikle eğitim alanı hedeflenmiş ve fiyat olabildiğince düşük tutulmasına rağmen, Steve Jobs’un Apple’a geri dönüp yeniden yapılanma çalışmalarının kurbanlarından biri olmuştur. Çok uzun sürmeyen hayatından geriye, Apple’ın ARM işlemcisi kullanan ilk dizüstü bilgisayarı, ilk şeffaf kasa uygulaması ve Newton işletim sistemi kullanan son cihaz olarak akıllarda yer etmeyi başardı. eMate 300 artık koleksiyonumuzun bir üyesi…

(Thanks Marcos Gomez from Netherland – Ik dank u zeer voor het meedoen met de Marcos Gomez (Netherland) computer museum.)

http://en.wikipedia.org/wiki/EMate_300

Günümüze ulaşan eMate 300’lerin en büyük sorunu genelde, pillerinin artık charge tutmamasıdır. Bu sorunun çözümüde aşağıdaki sayfada yer almaktadır.

http://www.pda-soft.de/emate_battery_pack.html

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.