Bilgisayar Müzesi, 2009 Değerlendirmesi

Günlüğü yenilemeye pek vakit bulamıyorum…Ama bu koleksiyonumuzun gelişmediği anlamına gelmiyor. Hergün yeni bilgisayar ve oyun konsolları, çevre birimleri ve dökümantasyon arayışlarımız devam ediyor. 2009 yılı aslında Bilgisayar Müzesi açısından en büyük gelişmeyi yaşadığımız yıl oldu. Günlükte pek bir yenilenme olmamasına rağmen, özellikle Hollanda’da yaşayan dostumuz Gürkan Yılmaz’ın katkılarıyla, 20 civarı farklı bilgisayar ve oyun konsolunu daha koleksiyonumuza kazandırdık. Bu cihazların Türkiye’ye nasıl geleceği ise işin en sıkıntılı tarafı. Toplu olarak getirmek, kargo açısından avantajlı olmasına rağmen, gümrükte karşılaşabileceğimiz muhtemel sorunlar bizi düşündürüyor.

2009’da sadece Hollanda değil, yurt içinden ve USA’dan aldığımız cihazlarda oldu. İlk seri Commodore C64, Amstrad PPC640, Laser3000, NeoGeo Color el konsolu, Famicom Disk System bunlardan aklıma şu anda gelen birkaç tanesi. Bunların yanı sıra bir iki cihazın daha eklenmesi için birkaç arkadaşımızla sözleştik. Çok değer verdiğim Eğitimde Bilgisayar dergilerinden 5 tanesinide Erdal Irmak arkadaşımız hediye etti (birkaç gün önce).

Kısacası, günlüğe zaman ayıramıyor olsamda (yakında bu durum umarım değişecek) bilgisayar müzesi projesinde her zamanki gibi ciddiyetle duruyor, çalışmalara devam ediyoruz. Epostayla bize ulaşan, görüşlerini paylaşan herkese teşekkürler…

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.