NeXT Bilgisayarları, Müzemize katılacak mı ?

 neXT CubeBilgisayar Müzesine katmayı çok istediğimiz bilgisayarlardan bir taneside NeXT NeXT Logobilgisayarlarıdır. Steve Jobs‘un (Steven Paul Jobs)Apple’dan ayrıldıktan sonra geliştirdiği bu sistemler, bilgisayar dünyasında özel bir yere sahiptir. Ülkemize kaç adet geldiği konusunda bilgimiz olmamasına rağmen, bazı kaynaklardan Boğaziçi Üniversitesi ve Bilkent üniversitelerinde bir zamanlar kullanıldığı haberini aldık. Ama tüm aramalara karşın NeXT Cube’u henüz bulamadık. Takip eden bölümde vereceğimiz resimlere bakarak bu sistemleri tanıyan ve kullanan ziyaretçilerimizin bizleri haberdar etmeleri bizi çok memnun edecektir.

NeXT bilgisayarları temel olarak iki gurupta toplanabilir. NeXT Cube ve NeXT Station. NeXT LogoTüm NeXT cihazlarında sağ tarafta görülen logo yer almaktadır.

NeXT Cube adında anlaşılacağı gibi küp şeklindedir. NeXT Station ise ince masaüstü yapısıyla dikkat çekmektedir. Her iki sisteminde resimleri aşağıda yer almaktadır.

Bu cihazlara ait monitör’ü bulmak bile bizim için büyük önem taşıyor. Hatta bir klavye, bir kablo bile çoğu zaman büyük anlam taşıyabiliyor. Bu nedenle bu sistemler hakkında bilgisi olan, daha önce nerelerde kullanıldığını bilen ya da öneride bulunacak ziyaretçilerimiz lütfen vakit kaybetmeden bizimle bağlantıya geçsinler. Çünkü artık kullanım alanı bulamayan bu tür cihazlar hurdalıklarda parçalara ayrılıp yok olup gitmektedir..

NeXT CUBE
NeXT CUBE (kaynak : http://www.bolo.ch/)

Onlarca NeXT Cube Fotoğrafı için tıklayınız.

NeXT Station
NeXT Station (kaynak : http://www.bolo.ch/)

You may also like...

1 Response

  1. Onur YALAZI dedi ki:

    Sanırım Steve Jobs ı yanlışlıkla Steven olarak yazmışsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.